Alaçatı’nın İlk ve Tek

Kabuklu Deniz Mahsulü

Restoranı

SOTA ALAÇATI

Kabuklu deniz mahsullerini meraklılarıyla buluşturan Sota Alaçatı’da sadece imzalı menümüzle değil, sunduğumuz ortamdan servise, restorandaki her detayla farklı bir yemek tecrübesi vadediyoruz.


Kabuklu deniz mahsullerinin en iyi örneklerini sunan menümüz, zengin kokteyl ve şarap kavımız ve Alaçatı’nın merkezindeki benzersiz dinginlikteki konumumuz ile misafirlerimize lezzet dolu bir deneyimin kapılarını açıyoruz.

Mutfak Kültürümüz

Ünlü Şef Osman SEZENER’in danışmanlığında tecrübeli şeflerimizden yönetim kadromuza kadar, genç ve dinamik bir ekibin ürünü olan mekanımız; deniz mahsullerinin rafine bir seçki ile tasarlanan menüsünün yanı sıra, ev yapımı özel içecek ve kokteylleriyle de dikkat çekiyor.

Alaçatı’nın merkezi kalabalığından uzak ama merkezinde kalan konumuyla ‘’sota’’ bir ambiyans yaşatan mekanımız; sadece akşam yemeklerinde değil, öğlen yemeklerinde ve kahvaltısıyla da lezzetli yemek isteyenlerin ilk tercihlerinin başında geliyor.

İş yemekleri, toplantılar ve etkinlikler içinde üst düzey seçenekler sunan restoranımız; farklı menüsü ve mekan ambiyansıyla misafirlerine keşfedilmemiş lezzetler sunmaya adaydır.

SOTA ALAÇATI’DA MUTLAKA YEMEK YEMELİSİNİZ!

Çünkü; özenle hazırlanan yemeklerimizin tümü Ayvalık ve Seferihisar’daki kendi zeytinliklerimizden gelen halis sızma zeytinyağı ile ve yayık tereyağı ile üretilir.

Zeytinyağımız, Gödence köyündeki eski değirmende soğuk sıkım taş baskı yöntemiyle sıkılmaktadır. Siyah zeytinimiz ve yeşil zeytinimiz Ayvalık’tan gelir. Her yıl Kasım ayında toplanan zeytinler, yaklaşık 5 aylık sürede hiçbir katkı maddesi kullanılmadan olgunlaştırılarak üretilmektedir.

Alaçatı'nın en önemli butik oteli olan Viento Otelimizde ve kabuklu deniz ürünleri menüsü ile Alaçatı'da tek olan Sota Restoranımızda insan sağlığına uygun, kendi karakterleri, hikayeleri ve kaliteleri olan ürünler kullanıyoruz... Bu sebep ile doğal tarım, yerli hayvancılık, yerli tohumlar olmaz ise olmazımızdır. Kişilikli ürünleri kendi isimleri ile kullanırız. Bütün misafirlerimize kullandığımız ürünleri nereden aldığımız söyleriz. Alaçatı'da birçok ürünün ve üretim yerinin Türkiye çapında ünlenmesine ve markalaşmasına büyük katkımız olmuştur.

YÖRESEL LEZZETLER ŞÖLENİ

Bizim mutfağımıza kızartma yağları ve trans yağlar asla girmez. Misafirlerimizi adeta evimize gelmiş konuklarımız olarak düşündüğümüz için, sunduğumuz ürünlerin mevsiminde ve yöresinden temin edilmesine özen gösteriyoruz. Sota Alaçatı, üzerinde bulunduğu yörenin, yani Ege’nin meşhur tatlarını ve köklerinden gelen ürünlerini geleneklerine bağlı şekilde yola çıkarak ve lezzetli tekniklerle harmanlayarak müşterilerine sunmaktadır. Peynirlerimiz Bergama’dan, Karaburun’dan, Kars’tan ve Çorum yaylalarından temin edilir. Reçellerimizi %100 pancar şekerinden ve doğal meyvelerden katkısız olarak kendimiz üretiyoruz. Sebzelerimizi ise Alaçatı’daki yerel üreticilerden temin ediyoruz.

Buğdaydan ekmeğe, tuzdan şekere atalardan gelen usullerle, ilaçsız, katkısız olarak üretilip sofranıza kadar gelen yiyeceklerimizi güvenle ve keyifle tüketin.